Jaroslava Kelly

Official Website

Kolem Světa 2022

Kolem Světa 2022 Shrnutí

#1 Banksyho malba na vězeňské zdi, Reading, Velká Británie

#2 Strakonický hrad, Česká Republika

#3 Strakonický básník & Podskalí, Česká Republika

#4 Kamenný most v Písku, Česká Republika

#5 Kostel v Písku, Česká Republika

#6 Obchodní Centrum v Dubaji, Spojené Arabské Emiráty

#7 Burj Khalifa, Spojené Arabské Emiráty

#8 Čínská čtvrť, Londýn, Velká Británie

#9 Mary Poppins & Harry Potter, Londýn, Velká Británie

#10 Památník Jan Žižky, Česká Republika

#11 Litomyšl, Česká Republika

#12 Astana, Kazachstán

#13 San Lorenzo de El Escorial, Španělsko

#14 Madrid, Španělsko

#15 Protivín, Česká Republika 

Protivín je malé město v jižních Čechách v okrese Písek. Žije zde 4687 obyvatel. na území obce se nacházejí tři kostely. Kostel svaté Alžběty na náměstí byl postaven v roce 1662 v raně barokním slohu. Kostel svatého Galla v Myšenci pochází z konce 11. století a po několika přestavbách si stále zachovává gotický ráz. Kostel svatého Václava v Krči byl postaven v roce 1352.

Na náměstí stojí renesanční zámek. Jeho součástí je také park o rozloze 7,6 ha.

Krokodýlí zoo Protivín byla založena v roce 2008 a je unikátní chovem všech druhů krokodýlů.

Náměstí Plaza Mayor je významným veřejným prostranstvím v centru Madridu, hlavního města Španělska. Kdysi bylo centrem starého Madridu. Poprvé bylo postaveno (1580-1619) za vlády Filipa III.

Muzeum Prado je hlavní španělské národní muzeum umění, které se nachází v centru Madridu. Je považováno za jednu z nejlepších sbírek evropského umění na světě. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst na světě a je považováno za jedno z největších muzeí umění na světě. Sbírka v současné době obsahuje přibližně 8 200 kreseb, 7 600 obrazů, 4 800 grafik a 1 000 soch.

Palacio Real de Madrid je oficiální rezidence španělské královské rodiny v Madridu, i když se nyní používá pouze ke státním ceremoniím. Palác má 135 000 m2 podlahové plochy a obsahuje 3418 místností. Jedná se o největší královský palác v Evropě.

Retiro je nejvýznamnějším parkem v Madridu a jedním z nejoblíbenějších míst k návštěvě jak pro místní obyvatele, tak pro turisty. Jedná se o 118 hektarů zelené plochy v samém centru města.

El Escorial neboli královské sídlo San Lorenzo de El Escorial nebo Monasterio del Escorial je historické sídlo španělského krále, které se nachází ve městě San Lorenzo de El Escorial a asi 45 kilometrů severozápadně od španělského hlavního města Madridu. El Escorial byl postaven v letech 1563-1584 na příkaz krále Filipa II (vládl v letech 1556 - 1598) a je největší renesanční stavbou na světě. Patří mezi španělské královské památky a funguje jako klášter, bazilika, královský palác, panteon, knihovna, muzeum, univerzita, škola a nemocnice.

Astana - dříve známá jako Akmolinsk, Tselinograd, Akmola a nejnověji Nur-Sultan, je hlavní město Kazachstánu. Hlavním městem Kazachstánu se stala v roce 1997; od té doby se rozrostla a ekonomicky rozvinula v jedno z nejmodernějších měst Střední Asie. Celková rozloha Astany je 710 km². Astana je po mongolském Ulánbátaru druhým nejchladnějším hlavním městem na světě. Má extrémní kontinentální podnebí s teplými léty, velmi chladnými zimami, velkým teplotním rozpětím a průměrnou roční teplotou pouhých 3,5 °C.

Kniha cestuje přes město Litomyšl, které se nachází v okrese Svitavy v Pardubickém kraji na české straně bývalé zemské hranice s Moravou.  Toto město má bohatou historii a krásnou architekturu jako například renesanční zámek, barokní kostel Nalezení svatého Kříže a gotický kostel Povýšení svatého Kříže.

Významným dnem pro Litomyšl dodnes zůstává 2. březen roku 1824. Tehdy se v rodině sládka zámeckého pivovaru Františka Smetany a jeho ženy Barbory jako jejich 11. dítě a zároveň první syn narodil dnes světově známý skladatel Bedřich Smetana. Jeho odkaz od roku 1949 udržuje Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

Na fotce je památník Jana Žižky z Trocnova a Kalicha (1360 - 1424), který se nachází u Sudoměře v okrese Strakonice. Jan Žižka se narodil v malé vesnici Trocnov v Českém království. Tato monumentální socha vojevůdce Jana Žižky připomíná jeho vítězství v bitvě u Sudoměře mezi rybníky Markovcem a Škaredým.

Žižka byl úspěšným vojevůdcem a dnes je českým národním hrdinou. Přezdívalo se mu "jednooký Žižka", protože přišel o jedno a poté o obě oči. Jan Žižka vedl husitská vojska proti třem křížovým výpravám a nikdy neprohrál jedinou bitvu, přestože byl v poslední fázi svého života zcela slepý.

Hodláte v budoucnosti navštívit Londýn? Zkuste se podívat na Mary Poppins v divadle Prince Edwarda nebo Harryho Pottera a Prokleté dítě v Palace divadle. Obě divadla jsou od sebe jen pár minut chůze.

Čínská čtvrť je etnická enkláva v londýnské čtvrti Westminster, která na severu a západě sousedí se Soho a na jihu a východě s mnoha divadly. Enkláva v současnosti zabírá oblast v Gerrard Street a jejím okolí. Nachází se zde řada čínských restaurací, pekáren, supermarketů, obchodů se suvenýry a dalších podniků provozovaných Číňany.

Stavba Burj Khalifa byla zahájena v roce 2004 a vnější část byla dokončena v roce 2009. Patří mezi nejvyšší budovy světa - měří 828 metrů. Mrakodrap obsahuje téměř 1 000 bytů v patrech 12 až 108. Budova má celkem 2 909 schodů, 57 výtahů a 8 eskalátorů. V 76. patře se nachází druhý nejvýše položený bazén na světě. Málo známou skutečností je, že se v budově na 123. podlaží rezidence nachází nejvyšší knihovna na světě.

V obchodním centru - Dubai Mall - najdete přes 1 200 obchodů, nespočet kaváren a restaurací. Kromě toho se zde nachází největší akvárium na světě - Under Water ZOO - které je vysoké přes dvě patra obchodního domu. Překvapivě tu je i ledové kluziště - Dubai Ice Ring.

Římskokatolický kostel Narození Panny Marie je trojlodní bazilika, která se nachází na jižním okraji historického centra v jihočeském městě Písek. Dominantní kostelní věž na jižní straně západního průčelí se stala jako tzv. Písecká věž symbolem celého města. Věž měří 74 metrů a má několik pater. V jednom z nich jsou k vidění zvony. Dřívější zvony padly za oběť válečným rekvizicím v době první a druhé světové války.

Kamenný most v Písku (neoficiálně také Jelení most) přes řeku Otavu byl postaven ve 13. století, a je tedy nejstarším dochovaným mostem v Česku. Most je dlouhý 109,75 m včetně zdí na levém předmostí a široký 6,25 metrů. Pokud ale zavítáte do královského města Písek, většina lidí ho bude nazývat „starý most“.

Vedle mostu se každé léto staví sochy z písku, které představují partnerská a spřátelená města Písku ve střední Evropě.

Strakonický rodák František Ladislav Čelakovský (7.3.1799 – 5.8.1852) byl významný český básník národního obrození, kritik a překladatel. Tato socha se nachází vedle základní školy, kam jsem jako dítě chodila. Je mi ctí si vyfotit svou knihu vedle takového velikána české literatury.

Podskalí je relaxační zóna s cyklostezkou hned vedle strakonického hradu podél řeky Otavy. V pozadí na fotce je vidět kostel svaté Markéty.

Strakonice jsou mým rodištěm. Toto nádherné město se nachází v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Ve Strakonicích má tradici především průmysl textilní, strojírenský a pivovarnictví. Kdo má rád hudbu, může navštívit Mezinárodní dudácký festival, který se koná každé dva roky vždy na konci srpna a účastní se ho dudáci z více než desítky států.

Strakonický hrad byl založen ve 13. století a západní věž Rumpál je součástí prohlídky. Na její ochoz lze vystoupat po 96 schodech. Věž je vysoká 31 metrů a skýtá krásný výhled na město a jeho okolí.

Banksyho nástěnná malba se objevila v březnu 2021 na zdi bývalé věznice v Readingu. Banksy je pseudonym anglického pouličního umělce, jehož skutečná identita je záhadou. Jeho díla se čas od času náhodně objevují na budovách po celém světě a mají nesmírnou hodnotu.

Předpokládá se, že malba na zdi věznice zobrazuje Oscara Wildea, který zde byl vězněn v letech 1895 až 1897. Na obraze je vidět, jak se spouští z obvodové zdi pomocí prostěradla, na jehož konci visí psací stroj. Všichni jistě znáte světoznámá díla Oscara Wildea - Jak je důležité míti Filipa či Strašidlo cantervillské.