Jaroslava Kelly

Official Website

 Kolem Světa 2023

Kolem Světa 2023 Shrnutí

#16 Reading FC, Reading, Velká Británie

#17 Jan Neruda, Praha, Česká Republika

#18 Petřín, Praha, Česká Republika

#19 Praha, Česká Republika

#20 Hrad Windsor, Velká Británie

#21 Londýn, Velká Británie

#22 Emirates Stadium, Londýn, Velká Británie

#23 České Budějovice, Česká Republika

#24 Vyšehrad, Praha, Česká Republika

#25 Betlémská kaple, Praha, Česká Republika

#26 Klementinum, Praha, Česká Republika

#27 Prague ZOO, Česká Republika

#28 Koněpruské jeskyně, Česká Republika

#29 Štětice, Česká Republika

#30 Městská knihovna v Praze, Česká Republika

#31 Šumava, Česká Republika

Šumava je nízké pohoří ve střední Evropě. Geograficky se rozkládá od Plzeňského kraje a jižních Čech v České republice až po Rakousko a Bavorsko v Německu a tvoří nejvyšší useknutou vrchovinu Českého masivu, širokou až 50 km. Tvoří přirozenou hranici mezi Českou republikou na jedné straně a Německem a Rakouskem na straně druhé.

Ústřední pobočka knihovny sídlí v centru města na Mariánském náměstí v blízkosti Staroměstského náměstí. Knihovna má dalších 41 poboček rozmístěných po celé Praze. Ve foyer budovy je od roku 1998 umístěn sloup z 8000 knih.

Štětice je malá vesnice, která se nachází asi 1,5 kilometru na jih od Ražic v okrese Písek. Vesnice je známá stájí, kde lze zakoupit jizdy na koních.

Koněpruské jeskyně se nachází ve středních Čechách, sedm kilometrů od města Berouna. Objeveny byly v roce 1950 a pro veřejnost spřístupněny roku 1959. Vznikly v devonských vápencích starých at 410 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních do hloubky 70 metrů. Celková délka přesahuje 2 kilometry, pro veřejnost je přístupno cca 620 metrů.

Pražská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1931 ve čtvrti Troja na severu Prahy. V roce 2013 zabírala zoologická zahrada 58 hektarů (140 akrů), z toho 50 hektarů (120 akrů) bylo využíváno pro expozice, a žilo zde přibližně 5 000 zvířat z 676 druhů, včetně 132 druhů zařazených na seznam ohrožených.

Klementinum bývalá jezuitská kolej, je rozlehlý komplex barokních budov nedaleko Karlova mostu na Starém Městě v Praze. Po Pražském hradě je Klementinum druhý nejrozsáhlejší stavební celek v Praze. Je sídlem Národní knihovny České republiky, která areál s výjimkou kostelů spravuje. Patří mezi národní kulturní památky České republiky.

V Astronomické věži byla v letech 1751–52 z iniciativy matematika, fyzika a astronoma Josepha Steplinga zřízena observatoř. Kromě astronomie se observatoř zabývala též meteorologií. Od 1. ledna 1784 se zde měří teploty 3× denně již podle moderních kritérií, což pro klimatologii představuje cenný zdroj informací o stavu počasí a podnebí. Od r. 1804 přibylo i měření dešťových srážek. Po 2. světové válce byla observatoř přičleněna k Českému hydrometeorologickému ústavu.

Betlémská kaple založená roku 1391, byla postavena v letech 1391–1394 a byla určena pro kázání v českém jazyce. Kázal zde mistr Jan Hus a další husitští kněží.

Jan Hus (rok 1370 Husinec6. července 1415 Kostnice) byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Katolická církev ho označila za kacíře a byl vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení. Den Husova upálení, 6. červenec, se stal českým státním svátkem.

Vyšehrad je historická pevnost v Praze, v České republice, něco málo přes 3 km jihovýchodně od Pražského hradu, na východním břehu Vltavy. Byla postavena pravděpodobně v 10. století. Uvnitř pevnosti se nachází bazilika svatého Petra a Pavla a Vyšehradský hřbitov s ostatky mnoha slavných Čechů, například Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Karla Čapka a Alfonse Muchy. Nachází se zde také nejstarší pražská rotunda svatého Martina z 11. století.

České Budějovice jsou jihočeské město. Má asi 96 000 obyvatel a leží v údolí řeky Vltavy, při jejím soutoku s Malší.

České Budějovice jsou největším městem kraje a jeho politickou a obchodní metropolí, sídlem českobudějovické římskokatolické diecéze, Jihočeské univerzity a Akademie věd. Je známé díky pivovaru Budějovický Budvar. Historické centrum města je dobře zachovalé a je chráněno zákonem jako kulturní památka.

Arsenal Football Club je anglický profesionální fotbalový klub, který sídlí v londýnském Islingtonu. Arsenal hraje Premier League, nejvyšší anglickou fotbalovou ligu. Klub získal 13 ligových titulů (včetně jednoho neporazitelného), rekordních 14 FA Cupů, dva Ligové poháry, 16 FA Community Shieldů, jeden Pohár vítězů evropských pohárů a jeden Meziměstský pohár. Z hlediska počtu získaných trofejí je třetím nejúspěšnějším klubem anglického fotbalu.

V roce 1886 založili klub pod názvem Dial Square dělníci z muniční továrny Royal Arsenal ve Woolwichi. V roce 1913 klub přešel přes město na stadion Arsenal v Highbury, stal se blízkým sousedem Tottenhamu Hotspur a vzniklo severolondýnské derby. V roce 2006 se přestěhoval na nedaleký Emirates Stadium.

London Eye je nejvyšší konzolové vyhlídkové kolo v Evropě. Stavba je 135 metrů vysoká a kolo má průměr 120 metrů. Když bylo v roce 2000 otevřeno pro veřejnost, bylo to nejvyšší ruské kolo na světě.

Big Ben je přezdívka pro Velký zvon Westminsterských hodin. Věž navrhl August Pugin v novogotickém stylu. Po dokončení v roce 1859 byly její hodiny největšími a nejpřesnějšími čtyřčlánkovými odbíjecími a zvonícími hodinami na světě. Věž je vysoká 96 m a výstup z úrovně terénu na zvonici je dlouhý 334 schodů. Její základna je čtvercová, na každé straně měří 12 m. Ciferníky hodin mají průměr 6,9 m. 

Westminsterské opatství je anglikánský kostel v londýnské čtvrti Westminster v Anglii. Od roku 1066 se v něm konaly korunovace 39 anglických a britských panovníků a je pohřebištěm 18 anglických, skotských a britských panovníků. Od roku 1100 se v opatství konalo nejméně 16 královských svateb. Minulou sobotu 6.5.2023 se zde konala korunovace krále Karla III.

Buckinghamský palác je londýnská královská rezidence a správní sídlo panovníka Spojeného království.

Hrad Windsor je královská rezidence ve Windsoru v anglickém hrabství Berkshire, jen 30 kilometrů od Londýna. Je silně spojen s anglickou a následně britskou královskou rodinou a ztělesňuje téměř 1 000 let architektonické historie. Je druhý největší (po Pražském hradě) obývaný hrad na světě.

Hradní komplex je otevřen veřejnosti a návštěvník se dostane prakticky všude. Prohlídkové trasy zahrnují také honosné a prostorné státní apartmány s pozlaceným nábytkem a tisíci obrazů ilustrujících bohatou britskou historii.

Na dolním nádvoří se nachází kaple sv. Jiří. Byla postavena v letech 1475 –1528 a patří k nejlepším ukázkám pozdní gotiky v Anglii. Měří na délku 55,5 metru a na šířku má 9 metrů. Je využívána při slavnostních ceremoniích a usadí se zde až 162 královských hostů. Je vyzdobena erby všech rytířů Podvazkového řádu, který byl založen v roce 1348. Je to místo, kde proběhlo mnoho královských svateb i pohřbů.

Pražský hrad je hradní komplex v Praze 1, postavený v 9. století. Je oficiálním sídlem prezidenta České republiky. Hrad byl sídlem českých králů, císařů Svaté říše římské a prezidentů Československa. Ve skryté místnosti uvnitř jsou uloženy české korunovační klenoty. Podle Guinnessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším starobylým hradem na světě.

Karlův most je středověký kamenný obloukový most, který překračuje řeku Vltavu v Praze. Jeho stavba byla zahájena v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a dokončena na počátku 15. století.

Orloj - nachází se na Staroměstském náměstí a jedná se o hodiny se speciálními mechanismy a ciferníky, které zobrazují astronomické informace, jako je relativní poloha Slunce, Měsíce, souhvězdí zvěrokruhu a někdy i hlavních planet.

Václavské náměstí je jedním z hlavních městských náměstí a centrem obchodních a kulturních komunit na Novém Městě. Odehrálo se zde mnoho historických událostí a je tradičním dějištěm demonstrací, oslav a dalších veřejných shromáždění. Je to také místo s nejrušnějším pěším provozem v celé zemi. Náměstí je pojmenováno po svatém Václavovi, patronovi Čech.

Petřín je kopec v centru Prahy. Zvedá se v nadmořské výšce 327 m a asi 130 m nad levým břehem Vltavy. Kopec, téměř celý pokrytý parkem, je oblíbenou rekreační oblastí Pražanů.

Kronikář Kosmas popisuje Petřín jako velmi skalnaté místo, kopec se údajně jmenuje Petřín kvůli velkému množství kamenů (latinsky petra), od pradávna se zde těžily kameny, z nichž se v Praze stavěly budovy. V roce 1891 byla na vrcholu kopce postavena Petřínská rozhledna, která silně připomíná Eiffelovu věž.

Jan Neruda (9.7.1834 – 22.8.1891) byl český básník, prozaik, novinář, dramatik, literární a divadelní kritik, vůdčí osobnost generace májovců. Narodil se v Praze na Malé Straně.

Gymnázium absolvoval v roce 1853. Pokusil se studovat práva na právnické a filozofické fakultě, ale neuspěl.

Neruda byl samotář a introvert a nikdy se neoženil, i když měl několik lásek. Byl přítelem hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Na fotografii se nachází dům v Praze, ve kterém Jan Neruda bydlel.

Po celý život básníka provázela hmotná nouze, přestože byl nesmírně plodným a uznávaným žurnalistou. Jednou týdně psal fejeton do Národních listů, působil jako divadelní referent a literární kritik, redigoval několik populárně-naučných časopisů.

Reading Football Club je profesionální fotbalový klub z Readingu, který byl založen 25. prosince 1871 v hrabství Berkshire v Anglii. Tým hraje v Championship, druhé úrovni anglické fotbalové ligy. Readingu se přezdívá The Royals (Královští hráči), a to kvůli poloze Readingu v královském hrabství Berkshire.

Klub hrál v Elm Parku 102 let, od roku 1896 do roku 1998. V roce 1998 se klub přestěhoval na nový Madejski Stadium, který je pojmenován po bývalém předsedovi klubu Siru Johnu Madejskému. V roce 2021 klub oznámil, že z důvodů sponzoringu bude stadion po následující desetiletí znám jako Select Car Leasing Stadium.